W tym dziale zajmiemy się przedstawieniem bardziej zaawansowanych technik stosowanych w restauracjach, a które z powodzeniem możemy wykonać w domu. Omówimy historię, techniki oraz ich zastosowanie. Oprócz tego przygotujemy przepis z wykorzystaniem owej techniki tak aby można było go bez problemu wykonać w domowych warunkach.
Confit , Konfitowanie (z fr. confire – konserwować)
Na pierwszy ogień technika, która była wykorzystywana już w XIX wieku. Confitowanie to wolne gotowanie potrawy w niskiej temperaturze w głębokim tłuszczu. Metoda ta oprócz walorów smakowych pozwalała na konserwację żywności, co w owych czasach nie było łatwe. Tradycyjnie confitowanie odbywało się w tłuszczu kaczym lub gęsim, ale obecnie do tej metody obróbki wykorzystuje się różne oleje o odpowiednich parametrach. Confitowanie nie wymaga użycia tłuszczów o bardzo wysokiej temperaturze dymienia, ponieważ jego obróbka następuje w temp. ok 70-80°C.
W domowych warunkach najłatwiej wykonać confit w piecu ustawiając temperaturę w okolicy 85-90°C
Najlepszym do tego naczyniem będzie żeliwny garnek lub tzw. gęsiarka, ale możemy również wykorzystać najzwyklejszą brytfannę lub blachę do pieczenia o odpowiedniej wysokości. Możemy również zrobić confit na kuchence. W garnku na niewielkim ogniu lub niskiej mocy płyty. Wtedy musimy jednak kontrolować temperaturę termometrem.
Aby confitowanie udało się tak jak tego oczekujemy, musimy spełnić kilka warunków:
- Najlepiej w tej technice przygotowuje się udka z kaczki lub gęsi. Kucharze często jednak eksperymentują i w conficie często lądują również elementy wieprzowiny jak boczek, udka z królika, dzikie ptactwo a nawet ziemniaki.
- Mięso przed obróbką należy dokładnie natrzeć przyprawami.
- Tłuszcz musi zakrywać całkowicie produkt który przygotowujemy.
- Sam tłuszcz również warto „przyprawić” dodając np. liście laurowe, ziele anielskie, tymianek, rozmaryn, czosnek czy cebulę.
- Nie należy się spieszyć, podwyższać temperatury czy skracać czas obróbki.
- Kiedy mięso jest gotowe, bez najmniejszego wysiłku wbijesz w nie widelec, będzie się wtedy rozpływało w ustach.
- Wystudzone mięso możemy przechowywać w tłuszczu, w którym były przygotowanie 1 tydzień a nawet dłużej. (W końcu to również metoda konserwacji żywności).
Pro tip na koniec:
Aby uzyskać chrupiącą skórkę np. na udkach z kaczki, w restauracjach kucharze z ciepłego tłuszczu wkładają kaczkę do pieca rozgrzanego do 220°C na kilka minut, Dzięki temu mięso jest gorące ale wciąż soczyste , natomiast goście mogą się cieszyć chrupiącą skórką której nie otrzymamy z samego confitowania.