Wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona. Utrzymuje właściwy stopień kwasowości pH w krwiobiegu. Jest znanym spulchniaczem do ciast, ale to nie wszystko. Ma o wiele więcej ciekawych zastosowań.
Leczenie i zdrowie
Kiedy męczy nas zgaga wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w szklance ciepłej wody i wypić. Podobnie jest z bólem gardła, na który pomoże przepłukanie go mieszanką sody z wodą i sokiem z cytryny. Soda ma odczyn zasadowy i bardzo skutecznie obniża kwasowość organizmu oraz oczyszcza go z toksyn.
Wodorowęglan sodu jest znakomitym antidotum na ukąszenia owadów, wysypkę, czy stany zapalne skóry, z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne. Niekiedy stosuje się go także w leczeniu oparzeń. Dodatkowo płukanie ust roztworem z wody i sody oczyszczonej odświeża oddech oraz pomaga pozbyć się zapachu cebuli czy czosnku a robiąc papkę z przegotowanej wody i sody uzyskamy też naturalny peeling do skóry.
W ogródku
Mało kto lubi stosować chemiczne nawozy i środki ochrony roślin, są zwykle drogie i niezbyt zdrowe. Na pomoc przychodzi soda oczyszczona. Z pewnością przyda się do zlikwidowania mszyc, roztoczy i mączlików. Skutecznie się ich pozbędziemy sporządzając na przykład roztwór składający się z 4 litrów wody i dwóch łyżek wodorowęglanu sodu, a następnie spryskując nim rośliny. Tego rodzaju mieszankę można jeszcze wzbogacić o jadalny olej mieszając najpierw sodę z olejem, a następnie z ciepłą wodą. Mieszankę uzyskujemy silnie potrząsając, a potem wlewamy do większej ilości zimnej wody i spryskujemy zaatakowane rośliny.
No i w domu…
Zanim jeszcze wynaleziono najróżniejsze chemiczne środki czyszczące, gospodynie domowe znakomicie radziły sobie bez nich korzystając właśnie z sody. Dzisiaj, po latach dominacji detergentów, ten ekologiczny produkt znowu wraca do łask, a jego popularność jest tym większa, że jest to środek o wszechstronnym zastosowaniu, w pełni naturalny i niedrogi. W czym może nam pomóc?
Na przykład w pozbyciu się zapachów z lodówki czy szafki kuchennej. Wystarczy umieścić w nich na kilka dni miseczkę z sodą w naturalnej postaci. Tak samo można posypać nią naczynia przed włączeniem zmywarki. Soda świetnie radzi sobie z osadami od kawy czy herbaty, a nawet z przypalonymi garnkami. Wystarczy przypalone naczynie posypać sodą, zalać woda i zostawić na jakiś czas a potem wyszorować. Gdyby nie pomogło np. na przypaloną patelnię czy garnek, wystarczy je zagotować z roztworem sody a wtedy wyczyścić.
Niemal wszystkie rodzaje domowych powierzchni czy urządzeń można szybko i skutecznie czyścić przy udziale sody w naturalnej postaci bądź w postaci wodnego roztworu. Za jej pomocą bez problemu wyczyścimy osad z kamienia, ślady błota z gumoleum oraz tłuste plamy na armaturze.
Doprowadzimy do porządku dywan lub wykładzinę dywanową posypując je na godzinę sodą, a następnie sprzątając odkurzaczem. Wyjąwszy delikatne tkaniny wełniane czy jedwabne, sodę oczyszczoną można także dodawać do prania białych rzeczy, ponieważ jest naturalnym wybielaczem.
Wodorowęglan sodu wpływa nawet na przedłużenie żywotności ciętych kwiatów – zamiast specjalnych preparatów wystarczy do wazonu dodać szczyptę tej uniwersalnej substancji.
To ważniejsze, choć nie jedyne właściwości tego związku.
Żeby tylko nie przesadzić…
Pomimo tego, że soda jest zdrowa i ma bardzo dobre praktyczne zastosowanie, nie należy jej nadużywać, skutkiem ubocznym mogą być skurcze żołądka czy wysokie pragnienie. Oto przykłady kiedy powinniśmy ją ograniczyć:
Absolutnie nie powinny jej stosować kobiety ciężarne, dzieci poniżej 5 roku życia czy osoby na diecie niskosodowej, chyba że lekarz im to zaleci.
Soda jest bogata w sód, nie powinna być więc stosowana przez długi czas w wysokich dawkach.
Nie jest wskazana dla osób cierpiących na obrzęki lub mających wysokie ciśnienie.
Osoby zażywające leki na receptę, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą
Jeśli tylko będziemy stosować ją z głową i umiarem, soda może być świetną oraz tanią alternatywą dla naszego domu, ogrodu i zdrowia.