Teraz w większości mieszkań można znaleźć patelnie teflonowe lub ceramiczne. Ich oczywiście się nie przepala zaraz po zakupie, wystarczy umyć wodą z płynem, dokładnie wypłukać, wysuszyć i jest gotowa do użytku. Osobiście jestem zwolennikiem teflonu, przez brak przywierania do nich smażonego produktu, oraz możliwości użycia mniejszej ilości tłuszczu. Niestety dużo łatwiej je zniszczyć, np. rysując teflon. Jednak są też inne rodzaje patelni.
Patelnie cygańskie
Tak nazywa się stalowe kute patelnie, wykonane ze stali węglowej, niepokryte żadną powłoką. Może pamiętacie stare metalowe patelnie naszych babć. Ich wadą jest to, że nie da się smażyć w mniejszej ilości tłuszczu i mięso praktycznie zawsze się do nich przykleja. Jeśli chcesz, żeby zachowało ładny kształt i nie było poszarpane, musisz bardzo uważać lub użyć innej patelni. Jednak ich zaletą jest “niezniszczalność”. Wytrzymają w kuchni o wiele dłużej niż wymienione wcześniej patelnie. Można je czyścić druciakiem, a nawet obracać mięso widelcem, nie porysują się. Jednak te patelnie trzeba przepalić.
Po co przepalać i jak to zrobić?
Takie patelnie często są pokryte fabrycznym smarem, który je konserwuje. Jest dla nas niezdrowy i zjedzenie czegoś z takiej patelni bez przepalenia, może się źle skończyć.
Zaczynamy przepalanie:
Zagotuj wodę, zalej nią patelnię i zostaw na około 30 minut. Po tym czasie powtórz czynność. Kiedy woda wystygnie szoruj ją miękką gąbką bez żadnego detergentu. Wypłukaj i wytrzyj do sucha.
Dno patelni zasyp cienką warstwą soli. Postaw patelnię na palniku i praż sól, aż dno zbrązowieje. Wtedy wyrzuć sól i wytrzyj patelnię do sucha.
Wlej na patelnię olej i podgrzej do około 180 stopni. Przygotuj sobie umyte i wysuszone obierki z ziemniaków. Wrzuć garść obierków na rozgrzany olej i smaż aż zbrązowieją, wtedy wyjmij je cedzakiem. Powtórz tę czynność jeszcze trzy razy (olej może zacząć dymić przy trzecim lub czwartym smażeniu, a patelnia ciemnieć - to normalne). Pamiętaj, żeby nie jeść tych ziemniaków, mogą na nich jeszcze być niezdrowe substancje.
Zlej olej (wylej go), patelnię wytrzyj jak najdokładniej ręcznikiem papierowym i zostaw tak na dobę.
Pamiętaj, że taka patelnia wymaga regularnej konserwacji. Umyj ją wodą przed smażeniem i dokładnie osusz. Po każdym smażeniu umyj dokładnie patelnię, wysusz i rozprowadź na niej cienką warstwę oleju, który zapobiegnie utlenianiu się stali i rdzewieniu.
Na koniec krótka ciekawostka
Może nie wiedzieliście, że w profesjonalnych kuchniach rzadziej używa się patelni teflonowych (chociaż zazwyczaj kilka jest na podgrzanie czegoś). Tam przodują patelnie ze stali nierdzewnej, które są niestety dużo droższe, ale pod względem nieprzywieralności tylko trochę ustępują tym teflonowym. Niektóre bardziej prestiżowe restauracje inwestują w miedziane garnki i patelnie. Są one praktycznie niezniszczalne, nie przypalają się tak łatwo i żywność do nich nie przywiera. Utrzymanie ich w czystości również jest łatwiejsze. Jednak mało miejsc się na nie decyduje ze względu na ceny, sięgające nawet kilkaset złotych za jeden ganek.
No i tyle
Wbrew pozorom “cygańskie” patelnie mają wielu fanów i nie znikają powoli z naszych kuchni jak mogłoby się wydawać. Podobnie garnki miedziane, które przeżywają teraz prawdziwy renesans. A Wy jaki rodzaj preferujecie? Umieliście wcześniej przepalić patelnię? Dajcie znać w komentarzach na naszym Fanpage. Wpadnijcie też na nasz Instagram i Twitter.