5 lat temu

Hierarchia w kuchni

autor
Damian Rusek
Miłego czytania!

Siedzicie czasem w restauracji pełnej gości i zastanawiacie się, ile właściwie osób pracuje w kuchni? Bo mniej więcej wiemy, że jest chef albo jego zastępca… i kto jeszcze? Kilku kucharzy?

Na początek jak powinno być

W kuchni większości gwiazdkowych restauracji (i tych dobrych, głównie za granicą) pracuje naraz nawet 8-10 osób! Jest trochę jak wojsko: ważna jest hierarchia. Postanowiłem przybliżyć wam kto jest od czego w kuchni.

Wzorcowy podział stanowisk według hierarchii:

  • Chef de cuisine – szef kuchni – odpowiada za całą kuchnię, przyjmowanie osób na różne stanowiska (i czasem niestety zwalnianie). Układa kartę menu i kontroluje talerze zanim trafią do kelnera. Ponadto odpowiedzialny jest również za wszystkie pozostałe sprawy dotyczące kuchni, w tym także za higienę wnętrza oraz kształcenie praktykantów.

  • Sous-chef de cuisine – zastępca szefa kuchni – koordynuje pracę kucharzy kucharzy na wszystkich stanowiskach. Reprezentuje szefa kuchni podczas jego nieobecności.

  • Chef de partie – główny kucharz – ponosi on odpowiedzialność za swoje stanowisko (tzn. za ograniczoną część kuchni, wyspecjalizowaną w przygotowaniu określonych potraw oraz składników). Odpowiada za pracę kucharzy na swojej sekcji.

  • Cuisinier – kucharz – kucharz samodzielny, odpowiada za swoje stanowisko pracy.

  • Rótisseur – zajmuje się pieczeniem, grillowaniem oraz smażeniem.

  • Poissonnier – kucharz rybny – w wielkich restauracjach przygotowuje wyłącznie potrawy z ryb i owoców morza.

  • Saucier – jego obowiązkiem jest nie tylko przygotowywanie sosów, a także przygotowywanie gorących przekąsek.

  • Entremetier – do jego zadań należy przygotowanie zup, a także wszystkiego co nie jest mięsem ani rybą (potrawy z warzyw, mączne, z jajek oraz sera).

  • Garde-manger – odpowiedzialny on jest za zimną kuchnię (przekąski i sałatki), a także za przygotowanie zimnego bufetu.

  • Patissier – odpowiedzialny jest za desery oraz wszelkie inne słodycze.

  • Boulanger – piekarz – tylko obiekty z wielkimi restauracjami zatrudniają piekarzy, którzy codziennie dbają o świeże pieczywo.

  • Tornat – jest to człowiek od wszystkiego, czyli wskakuje na stanowisko, na którym aktualnie potrzebna jest pomoc.

  • Commis – młodszy kucharz – nowo przyjęty kucharz, jeszcze niedoświadczony. pomaga kucharzom na danym stanowisku i wykonuje mniej odpowiedzialne zadania.

  • Apprenti(e) – praktykant – uczy się od innych kucharzy pracy w kuchni, często dba również o porządek i obróbkę wstępną produktów.

  • Plonguer – pomywacz – do jego obowiązków należy czyszczenie naczyń kuchennych wraz ze sprzętem kuchennym, a także dba o ich stan.

Jak to wygląda naprawdę w Polsce?

Niestety zazwyczaj nie jest tak kolorowo. Najczęściej kuchnia jest podzielona na 3 stanowiska:

  • Wydawka - na niej szef kuchni lub jego zastępca przygotowuje talerze, drobne dodatki i dekoracje. Układa na talerzu składniki otrzymane od kucharzy. Decyduje czy danie jest gotowe do wydania i koordynuje pracę kuchni.

  • Ciepła kuchnia - w kuchennej hierarchii tuż pod wydawką. Kucharze tam zajmują się przygotowywaniem mięs ryb, zup i sosów oraz gorących dodatków.

  • Zimna kuchnia - zazwyczaj tam zaczynają młodzi kucharze. Odpowiadają za przystawki, sałatki, dodatki i desery.

I zwykle na każdym z tych stanowisk pracuje jedna osoba (w weekendy często jest jeszcze dodatkowy kucharz, pomagający na wszystkich stanowiskach). Oprócz tego jest jeszcze zmywak, na którym jedna osoba - pomoc kuchenna - zmywa naczynia, talerze i obiera warzywa.

Moim zdaniem efektywność mniejszego zespołu jest o wiele niższa i łatwiej o błędy, kiedy zamiast tylko swojego stanowiska trzeba ogarnąć tak naprawdę dwa lub trzy. Zespół z kilkunastoma kucharzami jest bardziej zgrany, mają czas na dopracowanie dań i wyszukane dekoracje. Jest jednak jeden plus tego, że zazwyczaj u nas jest tak mało osób w kuchni: z tego co mi wiadomo polscy kucharze są doceniani za granicą przez pracowitość. Będąc tylko na jednym stanowisku, gdzie tak naprawdę reszta Cię nie interesuje, stajesz się mniej wszechstronny i awansując czy zmieniając pracę uczysz się wielu rzeczy od nowa. A kiedy jesteś praktycznie przy każdym etapie produkcji, łatwiej Ci się odnaleźć w innym miejscu i nauka nowości przychodzi łatwiej. No i sądzę, że w mniejszym gronie ekipa jest bardziej zżyta ze sobą.

Skąd taka dysproporcja?

Kiedy nie wiadomo o co chodzi… to chodzi o pieniądze. Utrzymanie tylu osób wymaga od restauracji ogromnych utargów. Nawet przy dużym ruchu, skoro trzy osoby dadzą radę (nie ważne, że praktycznie biegają przez cały dzień i nie mają czasu na odpoczynek ani jedzenie), to po co zatrudniać kolejne? Innym problemem jest, że ludzie w naszym kraju w większości nie mogą sobie pozwolić na częste chodzenie do drogich restauracji, więc zmniejszenie cen dań zwiększa szansę na więcej gości. Pełna sala w drogiej restauracji to kilkukrotnie większy zysk niż taka sama ilość gości w osiedlowej knajpce. Smutne ale prawdziwe.

Oczywiście artykuł nie ma na celu skarżenia się jak to tutaj jest źle. Jest inaczej. Mamy restauracje na światowym poziomie, jak na przykład docenione Gwiazdkami Michelin “Atelier Amaro” czy “Senses”. Jest też wiele innych cenionych restauracji, w których jest podział na stanowiska a kucharze są traktowani dobrze, tworzy się ich coraz więcej. Tak samo za granicą nie każda restauracja od razu zatrudnia mnóstwo kucharzy. Po prostu model wielu stanowisk za zachodnią granicą jest bardziej popularny, a u nas (pomijając ekskluzywne hotele i restauracje) dopiero raczkuje.

Może już niedługo

Z roku na rok warunki w kuchni się poprawiają i pracodawcy dbają o kucharzy. Coraz rzadziej zdarzają się też sytuacje, w której jedna osoba musi pracować za trzy. Wierzę, że w tej kwestii już niebawem dogonimy zachód.

A tymczasem cierpliwości w oczekiwaniu na swój posiłek, kucharze robią co mogą ;)

Dołącz do newslettera, bądź na bieżąco i...
Odbierz propozycję 7 przepisów śniadaniowych!
Zobacz również
Sprawdź podobne artykuły
Damian Rusek
2 lata temu
Jak się pracuje na otwartej kuchni

Od kilku lat panuje moda na otwarte kuchnie. Siedząc przy stoliku widzisz co się dzieje koło wydawki, możesz podejść i zobaczyć pracujących kucharzy, a czasem zadać jakieś pytanie. Jest to ciekawa opcja dla gości, ale czy komfortowa dla kucharzy? Pracowałem zarówno na zamkniętych kuchniach, gdzie go

Damian Rusek
4 lata temu
Jak lepiej radzić sobie w kuchni

Ten artykuł skierowany jest głównie do młodych kucharzy, zaczynających pracę w zawodzie. Ale nie wykluczam, że nieco bardziej doświadczeni też znajdą w nim kilka przydatnych wskazówek. Przez prawie 10 lat pracy w kuchni miałem okazję stanąć na większości stanowisk i popełniłem prawdopodobnie sporą c

Damian Rusek
5 lat temu
10 znaków, że trafiłeś na dobre warunki pracy w kuchni

Pewnie każdy, kto pracuje w gastronomii od jakiegoś czasu spotkał się z sytuacją, że warunki były fatalne. Kuchnia zapuszczona, jakość zerowa, czasem mobbing i nastawienie jedynie na zysk. Napiszę o tym w jednym z kolejnych artykułów “kim jest szpachlarz”, a takich restauracji jest niemało. Postanow

Damian Rusek
3 lata temu
Bezcenna klimatyzacja - czemu warto mieć klimę w kuchni

Po kilku upalnych dniach zrobiło się chłodno. Jednak według prognoz pogody, mają znów wrócić nawet 40-stopniowe upały. Oznacza to mniej więcej, że w kuchni przy piecu będzie drugie tyle. No może przesadziłem… ale czy na pewno? Nawet w zimie nie ma lekko Temperatury w kuchni mogą osiągać naprawdę zaw

Damian Rusek
7 miesięcy temu
Czy to koniec "starej gwardii" w kuchni?

Chyba w każdym zawodzie jest tak, że przychodzą młodzi i wpadają w konflikty ze starszymi. Nowe trendy muszą walczyć z przyzwyczajeniami, a podejście do pracy też bywa różnie. W kuchni nie jest inaczej i jak na razie starsi przegrywają tę batalię. Co to właściwie jest “stara gwardia” i jak to wygląd

Damian Rusek
2 lata temu
Przesądy w kuchni

Znasz kogoś, kto boi się czarnych kotów, lub przechodzenia pod drabiną? Przesądy od wieków towarzyszą nam w codziennym życiu, tak samo w kuchni sporo kucharzy (szczególnie starszych) wierzy, że konkretne wypadki świadczą nieszczęście, nadejście gości czy nagłe bogactwo. Ja jeszcze bogaty nie jestem,

Damian Rusek
4 lata temu
Kucharze nie powinni palić

Temat może Cię zaskoczyć, ale zdecydowana większość kucharzy pali. Przez prawie 10 lat pracy w kilkunastu lokalach, spotkałem dosłownie kilku wolnych od tego nałogu. Ja w swoim życiu nie dotknąłem ani jednego papierosa i osobiście uważam, że jak najwięcej osób, nie tylko kucharzy powinno zrezygnować

Damian Rusek
4 lata temu
Co to jest Michelin

Obije się czasem o uszy, że jakaś restauracja dostała gwiazdkę Michelin, tylko co to właściwie znaczy? Tak w dużym skrócie jest to najbardziej prestiżowa nagroda w gastronomii, przyznawana za walory smakowe, w trójstopniowej (gwiazdkowej) skali. Wielu szefów kuchni marzy, aby jego restauracja zna

Damian Rusek
4 lata temu
Jak kucharze organizują sobie czas w pracy

Nie wiem, czy masz ogólne pojęcie jak wygląda praca w kuchni i jak to się dzieje, że dania, które w domu robiłbyś kilka godzin, w restauracji zjesz zazwyczaj do 30 minut od zamówienia. Lub może zastanawiało Cię kiedyś jak to się dzieje, że wszystkie potrawy są przygotowane równocześnie (zazwyczaj) z

Damian Rusek
6 lat temu
Ristorante Amarone - czyli lunch w stylu fine dining

Ostatnio szukam w Krakowie restauracji, w której można zjeść smaczny lunch i przyznaję, że jest z czego wybierać. Większość restauracji ma teraz u siebie ofertę lunchową, jednak często jest traktowana po macoszemu… zrobić coś na szybko, żeby było. Usłyszałem jednak o restauracji Amarone w hotelu “P

Damian Rusek
5 lat temu
Kim w kuchni jest szpachlarz

Robiliście kiedyś remont? Pewnie tak i zdarzało się, że trzeba coś zaszpachlować. Ale co to ma wspólnego z kuchnią? Tam też czasem zachodzi taka potrzeba. To oczywiste, że czasem trzeba coś poprawić a nie wyrzucać. Niektórzy kucharze nawet osiągają mistrzostwo w tej dziedzinie. Co to właściwie znac

Damian Rusek
6 lat temu
Czysta kuchnia, a w mieszkaniu burdel...

W większości kuchni restauracyjnych (nie mówię, że w każdej, bo nieraz lepiej wrzucić granat i zamknąć drzwi) panuje porządek i względna czystość. Kucharze są nauczeni sprzątania za sobą i trzymania porządku nie z pedantyzmu, a z powodów praktycznych. Często przenoszą te nawyki do domu… tylko nie ca

Damian Rusek
2 lata temu
Co Wy macie z tymi zmianami w karcie

Pewnie od czasu do czasu bywasz w restauracji, a jeśli jesteś kucharzem, to przypuszczam, że częściej, niż byś chciał. W takim wypadku myślę, że ten artykuł będzie bliski Twojemu sercu. Jednak jeśli nigdy nie pracowałeś w kuchni i chodzisz do restauracji tylko dobrze zjeść, być może ten artykuł jes

Damian Rusek
2 lata temu
Systemy pracy w kuchni

Ciekawi Cię jak pracują kucharze? Albo po prostu zaczynasz swoją karierę w tym zawodzie i chcesz wiedzieć, czego się spodziewać? Częściowo poruszyłem temat w artykule o 5 korzyściach pracy w kuchni, a tutaj postaram się wyczerpać temat. Praca 2/2 Najpopularniejszy system pracy, z jakim spotkałem si

Damian Rusek
2 lata temu
Wreszcie spędzę Sylwestra w domu

To już pojutrze, pewnie szykujesz się do imprezy Sylwestrowej, żeby świętować Nowy Rok odliczaniem, z kieliszkiem szampana w dłoni. A może spędzisz ten dzień w pracy? U mnie zazwyczaj tak to wyglądało W większości restauracji, w których miałem przyjemność (albo i nie) pracować, organizowana była im