Każdy zna steki z filmów, seriali czy nawet kreskówek. Wiele postaci na ekranie często zajada się soczystym, krwistym stekiem z grilla, czy wiesz jak go odpowiednio przygotować?
Nie tylko polędwica…
Większość kojarzy steki głównie z polędwicą wołową. Jest to najlepszy kawałek, jaki możemy spróbować, ale nie jedyny. Nieco tańszym a równie dobrym odpowiednikiem jest antrykot wołowy. Odrobinę twardszy od polędwicy, o marmurkowej strukturze, za sprawą nitek tłuszczu biegnących przez mięso. Odpowiednio przygotowany jest soczysty i rozpływa się w ustach. Budżetowo z pewnością jest to lepszy wybór. Kolejnym wartym uwagi kawałkiem mięsa jest rostbef. W porównaniu do antrykotu twardszy stek, ale wciąż jest w stanie zaspokoić kubki smakowe konesera.
Kolejne rodzaje, których możemy posmakować to:
RIB EYE - plaster z sezonowanego na steki antrykotu. Posiada on duży stopień marmurkowatości, jest niezwykle delikatny, pełen smaku i aromatu.
T-BONE - najbardziej popularny stek w USA i Anglii. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej kości w kształcie litery T, która dzieli steka na 2 nierównie części. Ta mniejsza część to polędwica, a większa to rostbef. Wymaga staranności przy grillowaniu, aby nie przeciągnąć delikatniejszej części z polędwicą.
PORTERHOUSE - cięty w bardzo zbliżony sposób do t-bona ale jest od niego znacznie większy. Jest bowiem wycinany w miejscu, gdzie polędwica jest najgrubsza.
STEK Z ŁATY - czyli stek Bavette. To dosyć rzadki wybór ze względu na twardość mięsa. Z łaty najczęściej przygotowuje się burgery, pieczeń lub gulasz. Oczywiście jeśli komuś nie przeszkadza twardsza struktura mięsa, nic nie stoi na przeszkodzie usmażenia steka. Z pewnością nasz portfel nam podziękuje.
To jak wysmażyć nasz stek?
Wyjmij stek z lodówki przynajmniej 30 minut przed smażeniem (gdybyśmy smażyli prosto z lodówki mogło by być z wierzchu mocno brązowe, a w środku jeszcze surowe).
Rozgrzej mocno patelnię z olejem.
Delikatnie posyp mięso solą z obu stron i wetrzyj w nie (podczas smażenia pory lepiej wchłoną sól).
Delikatnie połóż stek na rozgrzanej patelni, po 2-3 minutach obróć i smaż kolejne 2-3 min (jeśli chcesz aromatyzować mięso, świeże zioła dodaj pod sam koniec smażenia).
Kiedy pory będą zamknięte, mięso nabierze brązowawej barwy z każdej strony, przekładamy na blaszkę i pieczemy w 160 stopniach (średniej grubości stek, około 2-3 cm) aby uzyskać odpowiedni stopień wysmażenia:
Blue: to stek praktycznie surowy, po obsmażeniu na patelni od razu podajemy.
Rare (krwisty): 3-4 min
Med-Rare (średnio-krwisty): 5-6 min
Medium (średnio wysmażony): 8-9 min
Medium-Well (wysmażony): 12-13 min
Well Done (dobrze wysmażony): 16-17 min
Wyjmujemy na drewnianą deskę, żeby odpoczęło 3-4 minuty. Kiedy soki rozejdą się po mięsie, delikatnie osuszamy stek papierowym ręcznikiem.
Doprawiamy z obu stron świeżo mielonym pieprzem, przed samym podaniem posypujemy płatkami soli (lub solą gruboziarnistą).
Może jakieś dodatki?
A co właściwie pasuje do steka? Dodatki powinny podkręcać smak mięsa i nie stłumić go. Dobrze komponuje się z:
Ziemniakami (stek z frytkami zna chyba każdy, sprawdzą się też opiekane ziemniaki)
Warzywami (grillowane, pieczone, puree)
Masłem (aromatyzowane masło świetnie podkręci smak)
Sosami (najpopularniejsze to: z zielonego pieprzu i koniakowy)
W sumie żadna filozofia…
I to właściwie wszystko, możecie się brać za przygotowanie swoich steków! Powodzenia i smacznego! A jeśli jesteś ciekaw jak najlepiej przygotować taki stek na grillu, niedługo napiszę o tym osobny artykuł ;)