3 lata temu

Jak usmażyć soczystego steka lub burgera - 15 pytań nowicjusza

autor
Damian Rusek
Miłego czytania!

Jeśli nie czytałeś jeszcze artykułu Jak przygotować steka, to koniecznie nadrób, bo dziś rozwiniemy temat. Nie tak dawno temu na prośbę mojego przyjaciela Damiana, z którym tworzę naszą stronę, zrobiłem mu praktyczne szkolenie z wysmażania mięs. Postanowiłem w tym artykule podzielić się propozycjami, które przygotowaliśmy, podsumować temat i zebrać razem wskazówki, dzięki którym Twój stek będzie idealny niczym prosto ze stackhouse'a.

Kanapka z antrykotem / Piklowana cebula / Frytki stekowe

kanapka z antrykotem

Dobra kanapka ze stekiem nie jest zła. Wspaniałą robotę robi domowa piklowana cebula, która w połączeniu z majonezem i sokami wypływającymi z antrykotu tworzy niesamowite połączenie. Zrobiliśmy też domowe frytki stekowe. Oczywiście Damian smażył mięsko - wyszło idealne medium!.

Przepis znajdziesz tutaj.

Antrykot / Ziemniaki opiekane / Gruzińska sałatka

antrykot

Nie mogło zabraknąć klasycznego steku z antrykotu. Wysmażony na patelni, na idealne medium, po odpoczęciu wyszło pyszne, soczyste mięsko. Podaliśmy je w towarzystwie pieczonych ziemniaczków i gruzińskiej sałatki składającej się z pomidora, ogórka, czosnku, cebuli i ziół.

Przepis znajdziesz tutaj.

Polędwica wołowa / Frytki stekowe / Rukola

polędwica wołowa

Jak stek to nie tylko antrykot! Następna propozycja to polędwica wołowa - czyli pierwsze, co większości osób przychodzi do głowy słysząc “stek”. Jeszcze całkiem niedawno kojarzona w Polsce z luksusem, teraz coraz bardziej popularna polędwica nierzadko gości na naszych stołach. Przygotowaliśmy ją (to znaczy Damian przygotował) na medium rare - soczysta i pyszna. Nie mogło zabraknąć frytek stekowych oraz rukoli z pysznym sosem.

Przepis znajdziesz tutaj.

Na końcu był burger

burger wołowy

Nie mogło go tu oczywiście zabraknąć. Przepis już od dawna jest na naszej stronie. Tym razem jednak zamiast udźca użyliśmy łopatki wołowej, żeby mięso było jeszcze bardziej soczyste. Koniecznie wypróbuj.

Przepis znajdziesz tutaj.

Kilka pytań i odpowiedzi

Podczas gotowania Damian zadał mi wiele pytań. Dla mnie odpowiedzi na niektóre z nich wydawały się oczywiste, ale dla laika mogą być kluczowe. Dlatego podsumuję tutaj te związane ze stekami, żebyś nie miał problemów podczas smażenia swojego ulubionego mięska.

1. Czym się kierować przy wyborze antrykotu / polędwicy?

Mięso musi wyglądać dobrze. Mieć ładny czerwony lub bordowy kolor, nie może być szare. Jeśli nie kupujesz w markecie zapakowanego w folię, to dobrze powąchać, czy nie ma nieprzyjemnego zapachu. Dobrze, gdyby nie było zbyt wielu grubych błon i przerostów tłuszczu. Warto zwrócić uwagę, żeby mięso miało tzw. “marmurek”, czyli przerosty tłuszczu. Dzięki temu będzie smaczniejsze i bardziej soczyste. Jest to ważne szczególnie w antrykocie. W polędwicy ten marmurek powinien być mniejszy, lub nawet może go nie być w ogóle, ponieważ jest delikatniejszym mięsem, które nie potrzebuje tyle tłuszczu.

2. Gdzie powinien pojawić się “marmurek”?

Najlepiej na całym steku. To białe “nitki” tłuszczu, który wytapia się przy smażeniu przenosząc smak oraz nawilżając mięso. Bez niego byłoby twardsze, bardziej suche. Oczywiście nie może być tego tłuszczu zbyt dużo. Idealne są bardzo cienkie przerosty (około 1-2 mm grubości) równo rozłożone po całym przekroju.

3. Co tak naprawdę należy odkroić ze steka, żeby go przygotować do smażenia?

Dookoła steka są białe twarde błony, których się nie je i trzeba je odkroić. Tak samo kiedy trafimy na bardzo duży kawałek tłuszczu dobrze się go pozbyć, zostawiając tylko niewielką jego część. Nie chcemy przecież, żeby nasz stek pływał w dużej ilości tłuszczu. Prościej mówiąc odkrajamy wszystkie twarde, brzydkie części.

4. Grubość mięsa a stopień wysmażenia - jak to się zmienia?

Kiedy smażysz mięso, białko ścina się i patrząc od boku widać “linię”, do którego momentu jest usmażone. Dobrze obrócić stek, kiedy ta linia będzie w połowie. Oczywiście warto mimo tego sprawdzać mięso, ponieważ zależnie od rodzaju, czy twardości (na przykład starsze zwierze) może smażyć się dłużej. Zakładając, że wysmażenie na medium standardowego steku o grubości około 2-3 cm trwa po 4-5 min z każdej strony, to dla każdego dodatkowego cm steku czas ten będzie się zwiększał o OKOŁO minutę. Jest to spore uproszczenie na początek, głównie mięso należy obserwować i sprawdzać.

5. Czemu stek powinno się tylko solić przed położeniem na patelni ale już pieprzyć nie można?

Panuje mit, że nie należy solić steku przed smażeniem, jednak podczas smażenia zamykają się pory i gotowe mięso będzie słabiej wchłaniało słony smak. Soląc je z dwóch stron przed smażeniem powodujemy, że podczas obróbki termicznej sól będzie się rozpuszczać i wnikać głębiej w mięso. Pieprzu nie dajemy od razu, ponieważ podczas smażenia przypali się i będzie gorzki. Najlepszy jest świeżo zmielony prosto na gotowy stek.

6. Czy używa się jakichś innych przypraw (poza solą przed i pieprzem po smażeniu) do steków?

Wołowina lubi sól i pieprz, koneserzy nie chcą “psuć” smaku mięsa zbędnymi przyprawami. W restauracjach starszej daty popularne jest marynowanie mięs w odrobinie oleju, czosnku i tymianku lub rozmarynie. Można też dodać te zioła na sam koniec podczas smażenia. Dzięki temu aromaty przejdą do mięsa, a zioła nie zdążą się przypalić. Często podaje się stek z masłem ziołowym, sosem koniakowym lub sosem z zielonego pieprzu.

7. Jeżeli nie powinno się ruszać steka po położeniu na patelni (żeby pory zdążyły się zamknąć) to jak sprawdzić stopień wysmażenia mięsa?

Nie powinno się go ruszać przez 2-3 minuty, żeby zdążył się ściąć i wytworzyła się tak zwana “skórka”. Przed tym jest “przyklejony” do patelni i próba obrócenia może się skończyć poszarpaniem mięsa, w konsekwencji czego soki wypłyną a Ty zjesz sobie podeszwę. Sprawdzanie wysmażenia mięsa dobrze tłumaczy Pascal Brodnicki tutaj.

8. Widziałem praktykę dodawania np. tymianku na patelnię podczas smażenia steka, a później “podlewanie” go takim tłuszczem. Co to zmienia w smaku oraz na co wtedy należy uważać?

Tak naprawdę szkół jest wiele. Moim zdaniem jeśli już dawać zioła to na 2-3 minuty przed końcem smażenia, wtedy zdążą uwolnić się ich aromaty, ale się nie przypalą. Technika, o której mówisz, to praktycznie gotowanie w głębokim tłuszczu. Często wtedy kucharze dodają dodatkowo masło i czosnek, a potem polewają tłuszczem z patelni stek do góry - ta technika nazywa się “bastowaniem”. Mięso jest wtedy bardziej “kremowe” w smaku i nawet jeśli mocniej wysmażysz mięso, to i tak nie będzie suche, ale za to tłustsze i nie będzie miało swojego naturalnego smaku - zastąpią je przyprawy. Taka technika jest popularna w kuchni francuskiej i nawet Gordon Ramsay ją stosuje tutaj.

9. Czy można najpierw pokroić mięso zaraz po usmażeniu i dopiero później dać mu “odpocząć”?

Mięso “odpoczywa” po to, żeby wszystkie soki się po nim rozeszły i było soczyste. Jeśli pokroisz od razu, wszystkie uciekną i mięso może być gumowate.

10. Czy jest różnica (w warunkach domowych) smażenia na zwykłej patelni a patelni grillowej? Czy wtedy potrzebna jest inna ilość oleju?

Zależy od patelni, ale różnica jest niewielka. Jeśli smażysz na teflonowej, beztłuszczowej patelni, wystarczy tak naprawdę tylko posmarować dno tłuszczem - podobnie z grillową. Zaleta jest taka, że mogą się odcisnąć ładne paski, przez co na talerzu wygląda lepiej, ale dopiero prawdziwy grill daje inne efekty, niż tylko wizualne.

11. Czy jest różnica, jak stek odpoczywa na kratce a zwykłej drewnianej desce czy nawet na ręczniku papierowym?

Najlepiej jeśli jest to kratka (np. z piekarnika), ponieważ wtedy powietrze cyrkuluje wokół steku, a leżąc na czymś zamknięty z jednej strony może się bardziej “pocić”. Jednak deska też jest do zaakceptowania, ponieważ porowata struktura drewna również pozwoli stekowi (w mniejszym stopniu, ale zawsze) “odpocząć”. Na papier możesz dosłownie na chwilę położyć stek przed podaniem na talerz, żeby wsiąkły ewentualne resztki soków czy tłuszczu - nie chcemy ich na talerzu. odpoczywanie na papierze to słaby pomysł, ponieważ przyklei się do mięsa.

12. Jeżeli chodzi o mięso na burgery, to jakie będzie “najlepsze”, tzn. co się zmieni w smaku oraz sposobie smażenia gdy użyjemy łopatki wołowej zamiast udźca?

To już zależy od preferencji. Mięso z udźca będzie bardziej zbite i suche. W przypadku well done może być ciężkie do przełknięcia (w sumie jak każdy stek czy burger wołowy :D). Łopatka jest tłustsza i miękka. Złotym środkiem może być połączenie mięsa z uda i łopatki (70%-30%). Samo smażenie się nie zmienia.

13. O ile większe od bułek musi być burger, żeby po usmażeniu odpowiedni był jego rozmiar?

Przyjmuje się, że podczas smażenia objętość mięsa zmniejsza się o maksymalnie 30%. Spokojnie wystarczy, kiedy ta średnica będzie o 2-3 cm większa.

14. Po co przed złożeniem burgera, podpieka się wewnętrzne części bułek?

Dzięki temu, że bułka jest podpieczona, twardnieje w tym miejscu i nie chłonie aż tak sosu. Wtedy podczas jedzenia jest chrupiąca. Gdyby posmarować po prostu sosem, jeszcze wsadzić tam mięso, składniki i docisnąć drugą połową, to przypominałaby namoczony w wodzie chleb. No i zaraz by nam się rozpadła w rękach.

15. Ja zazwyczaj dawałem “poszarpaną” sałatę na dół bułki pod mięsem, a Ty dajesz zawinięty cały większy kawałek na mięso. Dlaczego?

Nie ma to większego znaczenia, czy jest poszarpana. Nie poleca się kroić sałaty nożem (chociaż się zdarza, wiadomo), ponieważ stal powoduje utlenienie się witaminy C z sałaty. Ja daję cały liść, ponieważ optycznie podnosi burgera i kiedy ta sałata wystaje po bokach wydaje się bardziej treściwy. Daję ją również na mięso, żeby zachować jej chrupkość. Gdyby leżała pod spodem, soki z mięsa, połączone z gorącem i grawitacją mogłyby powodować, że zacznie więdnąć i zrobi się ciapowata.

Podsumowujac

I to z grubsza najważniejsze pytania jakie padły podczas naszego szkolenia. Stek nie taki straszny jak się wydaje. Damian nie mając wcześniej doświadczenia, jak jeszcze parę razy zastosuje się do wskazówek będzie mógł bez problemu stać przy grillu i przygotować dla każdego soczystego steka wedle upodobań. Mam nadzieję, że wskazówki z naszej strony dla Ciebie również są przydatne. W razie dodatkowych pytań, napisz do nas maila. A i przypominam o poprzednim artykule w tym temacie, znajdziesz go tuaj.

Dołącz do newslettera, bądź na bieżąco i...
Odbierz propozycję 7 przepisów śniadaniowych!
Zobacz również
Sprawdź podobne artykuły
Damian Rusek
6 lat temu
Jak przygotować steka

Każdy zna steki z filmów, seriali czy nawet kreskówek. Wiele postaci na ekranie często zajada się soczystym, krwistym stekiem z grilla, czy wiesz jak go odpowiednio przygotować? Nie tylko polędwica… Większość kojarzy steki głównie z polędwicą wołową. Jest to najlepszy kawałek, jaki możemy spróbować,

Damian Rusek
5 lat temu
Klauzula sumienia a stek well done

Lubicie steki? Sporo osób lubi jeśli nie są vege (chociaż taki stek z kalafiora…) i wiele restauracji w wysmażaniu mięs właśnie się specjalizuje. Mówi się, że dobrego kucharza można poznać po tym, jak dobrze zna stopnie wysmażenia steka i przyrządzi go tak jak trzeba bez nakłuwania termometrem. Więk

Damian Rusek
4 lata temu
Czy kucharze piją w pracy?

Jeszcze kilkanaście lat temu standardowa kuchnia restauracyjna (pomijając te dla “wyższych sfer”) kojarzyła się wielu osobom z niezbyt czystym miejscem, w którym skacowany, lub co gorsza pijany kucharz z papierosem w ustach przygotowuje nam jedzenie… Dobra - może to trochę przerysowane - ale jeszcze

Damian Rusek
3 lata temu
Kto nie powinien być kucharzem?

Dziś postanowiłem trochę rozwinąć wątek zaczęty w artykule 10 znaków, że nie nadajesz się na kucharza, ponieważ uważam, że powinno się lubić swoją pracę. Warto się zastanowić przed wyborem drogi zawodowej, czy widzisz się w tej branży przez najbliższe kilkanaście lat i mieć świadomość jak wygląda Dz

Damian Rusek
2 lata temu
Z jakimi wyzwaniami kucharze mierzą się w pracy

Praca kucharza to dynamiczne i wymagające zajęcie, do którego potrzeba nie tylko kulinarnych umiejętności, ale także wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Choć gastronomia zazwyczaj jest naszą pasją, niektóre aspekty tej pracy mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. W tym artykule postanowiłem opowiedzie

Damian Rusek
4 lata temu
Zawsze kiedy zacznę jeść...

Chyba nikt nie lubi kiedy mu się przerywa jedzenie? Dotyczy to zarówno wygłodniałych ludzi, którzy niechętnie odrywają się od talerza, bo czegoś zapomnieli jak i zwierząt, które mogą uszkodzić rękę za próbę zabrania miski. Jak więc widzisz to uniwersalny międzygatunkowy problem. A wczorajszy dzień z

Damian Rusek
4 lata temu
Niecodzienne potrawy, których próbowałem

Jeśli czytałeś artykuł o Tabu pokarmowym (a jak nie, to teraz jest okazja nadrobić), pewnie zastanowiło Cię, czy ja będąc kucharzem próbowałem jakichś niecodziennych rzeczy. Kilka się znajdzie ;) Ośmiorniczki To było jeszcze na praktykach, gdzie przygotowywaliśmy gotowane mini ośmiorniczki w zalewi

Damian Rusek
4 lata temu
Jak kucharze organizują sobie czas w pracy

Nie wiem, czy masz ogólne pojęcie jak wygląda praca w kuchni i jak to się dzieje, że dania, które w domu robiłbyś kilka godzin, w restauracji zjesz zazwyczaj do 30 minut od zamówienia. Lub może zastanawiało Cię kiedyś jak to się dzieje, że wszystkie potrawy są przygotowane równocześnie (zazwyczaj) z

Damian Rusek
5 lat temu
Od arogancji do pokory

Tak to jest z młodymi: mogą wszystko, chcą podbić świat, wszystko wiedzą najlepiej… potrafią zirytować. Wbrew pozorom to całkiem normalne zjawisko, zwane “Efekt Dunninga-Krugera”, nad którym już dawno prowadzono badania ;) Też przez to przechodziłem, ale u mnie to jeszcze dziwniejszy wykres! Wygląd

Damian Rusek
4 lata temu
Klarowanie masła

Kiedy chcesz usmażyć na przykład kotleta schabowego, raczej masło nie jest pierwszym tłuszczem, o którym pomyślisz. Masło kojarzy się raczej z podsmażeniem cebuli, lub ryby - rzeczy, które wymagają bardzo krótkiego smażenia. Oczywiście masło szybko się też pali, a to nie efekt którego oczekujemy. Wy

Damian Rusek
2 lata temu
Systemy pracy w kuchni

Ciekawi Cię jak pracują kucharze? Albo po prostu zaczynasz swoją karierę w tym zawodzie i chcesz wiedzieć, czego się spodziewać? Częściowo poruszyłem temat w artykule o 5 korzyściach pracy w kuchni, a tutaj postaram się wyczerpać temat. Praca 2/2 Najpopularniejszy system pracy, z jakim spotkałem si

Damian Rusek
3 lata temu
5 oznak, że w danej restauracji raczej bardziej się nie rozwiniesz

Jeśli pracujesz jako kucharz i jesteś ambitny (a na pewno jesteś, skoro zaglądasz tutaj), to z pewnością chcesz się rozwijać i poszerzać swoje kulinarne zdolności, a ciężko będzie to osiągnąć pracując cały czas w jednym miejscu. Bardziej rozwijam ten temat w artykule - dlaczego tak często zmieniam p

Damian Rusek
5 lat temu
Ciemna strona platform do zmawiania jedzenia

Ostatnio pogoda nie rozpieszcza (przynajmniej na dzień pisania tego artykułu). Raz pada, raz nie… odechciewa się wyjść z domu. Ale też nie chce się gotować… co w takiej sytuacji? Ani samemu zrobić obiad, ani wyjść do restauracji. Najprościej wejść na stronę popularnej platformy, na której mamy menu

Damian Rusek
4 lata temu
Nie odpuszczaj drobiazgów

Dziś artykuł będzie trochę mniej na luzie, ale za to myślę, że szczególnie młodym kucharzom (ale też tym z dłuższym stażem) może dać kilka przydatnych wskazówek. A inspiracja przyszła kiedy złapałem się na tym jak pod koniec dnia spojrzałem na makaroniarkę i pomyślałem “w sumie to jest czysta, tylko

Damian Rusek
5 lat temu
Pierwsza gwiazdka Michelin w Krakowie - Bottigliera 1881!

Prawie każdy kojarzy, co to jest przewodnik Michelin (a jak ktoś nie kojarzy, to z pewnością powstanie o tym artykuł). Co roku dowiadujemy się o nowych restauracjach z gwiazdką, bądź którym udało się ją utrzymać lub dostać kolejną. Również niestety też zdarzają się takie, które swoja straciły. W Pol